6/Mayıs/2019

YADER Sakarya İl Başkanı Volkan Toy RadyoNet’e konuk oldu.

YADER Sakarya İl Başkanı Volkan Toy RadyoNet’e konuk oldu.

HABERİN LİNKİ

http://www.radyonethaber.com/11953-sevgi-evlerinden-ayrilan-kardeslerimize-rehberlik-etmekteyiz-haberi.html?fbclid=IwAR1iHYrk6uPrtEhHhVhKd5RDK1ifEyRDJEjmKEZ2wW_DLK6Q1t3Q_kwuwSg

Volkan Toy kimdir?

Toy,1980 Sakarya doğumludur. 1999 yılından beri Sakarya Üniversitesi’nde devlet memuru olarak çalışmaktadır. YADER Sakarya il temsilcisidir.

YADER; Yetiştirme yurdundan ayrılanları koruma, yardımlaşma ve sosyal dayanışma derneğidir.

“Sevgi evlerinden ayrılan kardeşlerimize rehberlik etmekteyiz.”

YADER’in kapsamını anlatan Toy, “YADER’in Sakarya İl temsilcisi olarak ben bu kutsal vazifeyi kendime görev edindim. Sakarya İl temsilcisi olarak yetiştirme yurtlarından, şimdiki deyimi ile Sakarya Sevgi evlerinden ayrılan kardeşlerimize rehberlik etmekteyiz. Derneğimizin genel merkezi Ankara’dadır. 7 bölge 41 il temsilcisi, Kadın Kolları ve gençlik komisyonları faaliyetini sürdürmektedir ama biz bunu 81 ile taşımak istiyoruz. Ülke genelinde yaklaşık 100.000 hedef kitlesi olan ve aileleriyle 300.000 kişiye ulaşan bir kesimiz.” dedi.

YADER faaliyetleri

Dernek olarak yaptıkları faaliyetlerini ve çalışmalarını da anlatan Toy, “YADER olarak biz kardeşlerimizin hüzünlü ve mutlu günlerinde her daim yanındayız. Örneğin; geçtiğimiz Kasım ayında Öğretmenler Günü nedeniyle Sevgi Evlerini ziyaret ettik. Hem kardeşlerimizi ziyaret ettik hem de öğretmenimize çiçek takdim ettik. Burada kardeşlerimiz ile hoşça vakit geçirmiş olduk. Öğretmenlerimizden kardeşlerimiz ile ilgili güzel bilgiler edindik. Bu gibi faaliyetlerimizi düzenleyip genel merkezimize aylık raporlar halinde sunuyoruz. Ayrıca STK olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. En önemli çalışmalarımızdan biri, 28-28 sayılı Sosyal Hizmetler kanununun 16. maddesi ile öğrenim durumuna göre mesleğine atanamayan kardeşlerimiz için ilgili kurumlar nezdinde ve genel merkezin girişimleriyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konu da genel başkanımız Salih Çetin tarafından gerekli hassasiyet gösterilmektedir. Bu atamalar bazı kurumlarda gerçekleşirken bazı kurumlarda gerçekleştirilmemiştir. Bu konuda gerekli çalışmalar yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Herkesten destek bekliyoruz”

Volkan Toy, Sakarya’da YADER olarak ilk amaçlarının ne olduğunu ise, “Sakarya’da YADER temsilcisi olarak yeni vazifeye başladım. Öncelikli amacımız; Sakarya’da üye sayımızı artırmak. Biz faaliyetlerimiz için kardeşlerimize ulaşıyoruz. İsteğimiz; onların da bize kolaylıkla ulaşabilmesi. Bunun için dernek olarak herkesten destek bekliyoruz.” diyerek anlattı.

“Vefa borcumu ödemeye çalışıyorum.”

YADER ile yolunuz nasıl kesişti? sorusuna Toy, “Bizler o kurumlarda yetişen çocuklarız. Devletimize karşı milli ve manevi duygular ile yetiştik. Daima devletimize olan borcumuzun farkındayız. Ben de kardeşlerimin yanında olarak bir nebze de olsa vefa borcumu ödemeye çalışıyorum.” diyerek cevap verdi.

“Bu görev beni son derece heyecanlandırdı.”

Başkan olma sürecini de bizlerle paylaşan Toy, “Genel merkezimizden başkanımız Salih Çetin tarafıma ulaşarak bu görev için beni uygun gördüklerini belirttiler. Bu beni son derece heyecanlandırdı. Hemen kabul ederek göreve başladım.” dedi.

“Mücadele versinler.”

YADER Sakarya İl Başkanı Volkan Toy, “Ben toplu olarak tüm kardeşlerimize ışık tutacak bir konudan bahsederek onlara seslenmek istiyorum. 28-28 sayılı kanun ile ilgili gerekli girişimlerde bulunsunlar. Mücadele versinler. Zaten genel merkezimizden ilgili kurumlar ile yazışmalar sürdürülmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, milletvekillerimiz ve Cumhurbaşkanı başdanışmanına bilgi notlarımız verilmektedir Tabii ki de bunlar büyük bir titizlikle yapılmaktadır. Biz derneğimiz olarak bazı çalışmalara devam edeceğiz.” diyerek ve iyi dileklerde bulunarak sözlerine son verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir