Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sn İsmail ERGÜNEŞ Ziyaret Edildi.

Kıymetli Kardeşlerim,

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yrd Sn İsmail ERGÜNEŞ’i ziyaret ettik.

Ziyatette⬇️

►Koruma kararı 18 yaşından önce kaldırılanların,

►Kamuda çeşitli nedenlerle müstafi sayılanların veya göreve başlatılmayanların,

►Öğrenimine göre unvanına atanamayanların gerekçeleriyle ilgili hususları daha önceden defalarca TBMM’ye, Siyasi Partilere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığa sunduğumuz dosyalarımızı sizinle sürekli paylaşmıştık.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki;

Yaptığımız çalışmaları bir STK’dan öte kardeşlik hukukumuzu öne alarak bu mücadeleyi verdiğimizi, STK kimliğimizle sadece kurumsal görüşmeler gereği öne çıkarmak zorunda kaldığımızı bilmenizi isterim.

“Bugüne kadar sürekli dosya sunuyorsunuz bir sonuç yok” diye haklı eleştirileriniz vardı, kaldı ki sizlere bu grubu ( #KARDEŞLERİM face grubu) kurduğumuz 8 Şubat 2018 den bugüne sözümüz gereği son kardeşimiz hakkını alsın diye ölene kadar hakkınızı savunacağımızı dile getirmiştim ve her ortamda bu mücadeleyi özellikle sizlerin verdiği güçle dile getirmeye devam ettik, etmeye de devam edeceğiz.

Bugün STK kimliğimizle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sayın İsmail ERGÜNEŞ’le etraflı olarak yukarıda bahsettiğimiz taleplerinizle ilgili görüşmelerimiz oldu. Görüşme de öncelikle Sn Bakan Yardımcımıza hayırlı olsun dileklerimizi ilettik ve bizleri makamında ağırlamasından dolayı özellikle teşekkür ettik.

Bu görüşmeler esnasında Sayın Bakanımızda aşağıda listedeki maddeler halinde bulunana hususlarda en çok yukarıdaki maddeler üzerinde değerlendirmelerde bulunuldu.

Bu değerlendirmelerde;

1-Koruması Kaldırılanların mahkemelerde genel olarak davaları kazandıkları ve bu hususun artık mahkemelerde değil tek maddelik kanunla çözüme kavuşturulması gerektiği gerekçelerle örnekleriyle izah edildi,

2-Kamuda çeşitli nedenlerle müstafi sayılanların veya göreve başlatılmayanların genel olarak haksızlığa ve toplumda mağduriyetlere neden olduğu gerekçeleri ve örnekleriyle izah edildi,

3- Öğrenimine göre unvanına atanamayanların gerekçeleriyle örnekleriyle izah edildi.

Görüşmeye Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Sn Zeliha SAĞLAM’da katılarak dosyamız üzerinde ayrıca da değerlendirmelerde bulunduk. Sn. Genel Müdürümüze desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Bu 3 maddeyle ilgili kanun teklifinin çıkartılmasının elzem olduğu, kardeşlerimizin çok mağduriyetler yaşadığı, bürokratik engellerle karşılaştığımız hususlar dahil bu hususların kardeşlerimiz için gerçekten çok önemli olduğu Sayın Bakan Yardımcımıza etraflıca arz edildi ve Sayın Bakan Yardımcımız bu hususlara ait dosyamızı inceledi ve yanımızda Bakanlıktaki yetkililere yukarıdaki 3 maddeyle ilgili hususlar için kanun teklifi dahil dosyamızdaki taleplerimize ilişkin bizatihi talimat vererek çalışmaları başlattı.

Çalışmaların ayrıntılarına anılan Bakanlık karar verecek olup, ayrıntılar sizlere aralıklı olarak paylaşılacaktır.  

Şunu özellikle belirtmek isterim ki yıllardır mücadelesini verdiğimiz çalışmayı resmen başlatan; Sayın Bakan Yardımcımızın bizlere canı gönülden ilgisi, babacan davranışı ve ziyarette yaşadığımız duygusal anlar halimizden anlayanın bizlere sıcağı sıcağına desteği gerçekten gözlerimizi doldurdu.

Sayın Bakan Yardımcımıza devlet çocuğu olarak can-ı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

Dosyamızda ki kanun teklifimize web sitemizdeki ilk duyurudan ulaşabilirsiniz. www.yader.org.tr

Görüşmeye katılan Derneğimiz Genel Sekreteri Sedat DEMİREL ile Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcımız Kerim BODUR’a teşekkür ederiz.

Salih ÇETİN

Genel Başkan

SUNULAN DOSYAMIZ

   Aşağı doğru ok

YADER 2021-61-ASHB BAKAN YRD GÖRÜŞME