Basın Açıklaması(27.12.2018)

 

Sayı     : 06-130-032 /2018/125                                            27/12/2018

Konu    : Kamuya Yerleştirilen Devlet Korumasındaki Çocuklar

 

BASIN BÜLTENİ

    

Derneğimiz yaklaşık hedef kitlesi kamuda 60.000 ve toplamda 143.000 aileleriyle 450.000 olan Yetiştirme Yurtlarından büyüyerek ayrılan kardeşlerimizle ve devletimizin koruması altında barınan korunmaya muhtaç çocukların her türlü maddi ve manevi sorunlarını çözümlemede yardımcı olmak, aile birliğinin önemini topluma anlatmada her türlü proje ve faaliyetler yapmak, korunmaya muhtaç çocukların her türlü tehlikeden korunmasını sağlamak ve bu amaçlan gerçekleştirmek için her türlü koruma, yardımlaşma ve dayanışma ortamını sağlamak üzere Genel Merkezi Ankara olmak üzere; Kadın Kolları, Gençlik Kolları ve ülkemizin 7 bölgesinde 41 İl‘deki Temsilcileriyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

ÇOCUK ESİRGEME KURUMU olarak bilinen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında devlet koruması altında yetişen korunmay muhtaç çocuklardan öğrenim durumlarına göre öğretmen, sosyolog, sosyal çalışmacı, Mütercim-Tercüman, mühendis ve hemşire gibi  kadrolara 24.12.2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Kongre ve Kültür Merkezinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın himayelerinde yapılan kura töreninde yaklaşık 30 yıl sonra kamuya ilk defa devlet koruması altındaki çocuklardan öğretmen, mühendis ve hemşire kadrolarına yerleştirme yapılmıştır.

66 Öğretmen, 29 Mühendis, 9 Avukat, 1 Diş Hekimi, 4 Psikolog, 7 Sosyolog, 6 Sosyal Çalışmacı, 1 Diş Hekimi, 1 Eczacı, 2 Fizyoterapist, 4 Hemşire-Ebe, 1 Mütercim-Tercüman, 1 İstatisçikci olmak üzere 132 farklı ünvanlara yerleştirmeler devllet korumasında yetişerek atanan kardeşlerimiz insana hizmet eden bu ünvanlarda devletine ve milletine hizmet etmek üzere kamu kurum ve kuruluşlarına atanmışlardır.

Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlarda artık devlet koruması altında yetişen kardeşlerimiz devletimize faydalı gençler yetiştireceklerdir. Bu haliyle kardeşlerimiz öz güvenlerini sosyal hayatta kazanmışlardır.

2002 yılından bugune sosyal politikalarda yapılan devrim gibi adımlarla, hem koruyucu aie sistemi desteklenmiş, hem aileye dönüş projeleri büyük bir adım olarak gerçekleştirilmiş ve ayrıca yetiştirme yurtlarında koğuş sistemi ortamından sevgi evleri, çocuk siteleri gibi ortamlarda daha konforlu ve aile ortamında devlet koruması altında büyüyen kardeşlerimiz öz güvenlerine sahip olarak; toplumda artık sosyal uyum problemlerinden kurtulmuş, toplumdaki kardeşlerimize karşı önyargılar giderilerek devletimizin desteğiyle kendilerini yükseköğrenime verip geliştirmeleriyle, toplumda örnek insan olmaları noktasında ayrı bir değer kazandırmışlardır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk olan böyle güzel adımların atılması, mazlumun sesi kimsesizlerin kimsesi Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle büyük bir önem kazanmıştır.

Bu kadrolara yerleştirmelerin gerçekleştirilmesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK’un çok özel çaba ve gayretleri olduğunu bilmekteyiz.

Bu çervede kardeşlerimizle birlikte ayrıca teşekkür ziyareti için Sayın Bakanımızdan randevu talep etmiş bulunmaktayız.

Bu kadrolara yerleştirmelerle Devlette bir ilki gerçekleştirdikleri için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza kardeşlerimizin adına kalbi şükranlarımızı sunuyruz.

Ülkemizde tüm korunmaya muhtaç çocuklarla ilgili her türlü maddi ve manevi talep veya sorunlarına katkı sağlamak üzere projelerle yeni atılımları iş birliği içerisinde; STK’larla ve ilgili kurumlarla, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK’un ve Kimsesizlerin kimsesi olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın himaye ve desteklerini de talep ederek, çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Salih ÇETİN

Genel Başkan