25/Mayıs/2020

BASIN VE SOSYAL MEDYA BÜLTENİ

SAYI     : 06-130-032 /12                                                                                              25/05/2020

Konu   : Basın Bülteni

BASIN VE SOSYAL MEDYA BÜLTENİ

Yetiştirme yurtları(Çocuk Esirgeme Kurumu) Sevgi evleri/Çocuk Evleri/Sitesi; kurtuluş savaşımızda şehitlerimizin yetim ve öksüzlerine hizmet etmek için kurulmuş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ünde zamanında başkanlık ettiği devletimizin ana ve baba ocağı önemli bir kurumu olarak dünden bugüne yetimlerimize hizmet eden bazen de toplumda YETİMHANE olarak bilinen toplumun ve devletimizin şefkat ve merhametiyle baktığı yetim ve öksüz kardeşlerimizin yetiştiği evleridir.

 

Bir kendini bilmez şahsın bu yerlerde büyüyen kardeşlerimize ve bu yerlerde yetişmiş polis olmuş kardeşlerimize, kendi sosyal medya hesabından yorum yaparak küfür etmesi, bizleri özelde, genelde ise devletimizi, toplumumuzu ve buralardan yetişen kardeşlerimizi ziyadesiyle rencide etmiş ve infiale neden olmuştur.

 

Bu çirkin küfür olayla ile ilgili olarak derneğimizce adli makamlara şikâyet edilerek hukuki süreç başlatılmıştır. Takipçisi olacağız.

 

Devletimizin merhametiyle ve şefkatiyle, vatanına milletine bağlı, manevi değerlerle büyümüş ve örnek şahsiyet olarak yetişen bu yerlerdeki kardeşlerimiz; polis, avukat, savcı, hakim, kaymakam, öğretmen, mühendis, idareci, iş insanı, sanatçı, sosyolog, arkeolog, doktor, memur, teknisyen vs. unvanlarıyla devletimize hizmet etmektedirler.

 

Devlet toplumun her türlü ihtiyacını karşılama da hiç kuşkusuz önemli bir kamu gücüdür. Kamu gücü elinde olan devletimiz toplumla vardır. Toplumu var eden vatandaşlarımızın devletin yetiştirdiği insanlara saygı ve merhametle bakması aslında, kendi evlatlarına sahip çıkması anlamı taşımalıdır.

 

Toplumda ki YETİMHANE çocuklarına önyargı algısı artık değişmeli, devletin yetiştirdiği insanların problemli insanlar olmadığı ve topluma faydalı insanlar olduğu hiç kuşkusuz toplumca kabul edilmelidir.

 

Yetiştirme Yurtlarında yetişenlere olumsuz algıyı değiştirme görevi aslında topluma ait olmalıdır, çünkü buralara çocukları toplumda çocuklarına bakamayan ailelerin verdiği açıktır. Suçsuz ve günahsız insanları toplumda acıma veya önyargıyla bakma kabul edilmez.

 

Bugün birçok alanda başarılara imza atmış yetiştirme yurdunda büyüyen kardeşlerimizi görmemek, sosyal adalet algısında; tamamen bizler açısından insanlık dışı olarak artık kabul edilecektir.

 

Her bir olayda alakası olmayan yetiştirme yurtlarında büyüyen kardeşlerimize küfür etmek, aciz görerek saldırmak, mobbing yapmak gibi davranışlara karşı şu bilinmelidir ki, artık devletin korumasında yetişen kardeşlerimiz yalnız değildir, kardeşlerimize bu küfür olayında ve bundan sonra ki bu tür küfürlere veya olumsuz tutum ve davranışlarda bulunanlara hiçbir zaman hukuk önünde karşılıksız kalmayacağının bilinmesini belirtmek isteriz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Salih ÇETİN

Genel Başkan

 

BASIN BÜLTENİ

YADER 2020-12 BASIN VE SOSYAL MEDYA BÜLTENİ