3/Haziran/2021

Basın Açıklaması( Prof. Dr. Nihat HATİPOĞLU’nun, Yetimler Günü Yok Açıklaması Hk.)

Sayı     : 06-130-032 /56                                                                                                      09/05/2021

Konu  : Prof. Dr. Nihat HATİPOĞLU’nun

Yetimler Günü Yok Açıklaması Hk.

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

  Bir televizyonda 09.05.2021 tarihinde yayınlanan „Nihat Hatipoğlu ile İftar“ programında Sayın HATİPOĞLU Hocanın Anneler Günü ile ilgili soru üzerine verdiği cevapta; “Yetimler Günü Yok“ demesi bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Önemli bir görev ifa eden Sayın Hocadan yetimlerin hakkına girmesi ve kundaktan bugüne yoksun kaldığımız annesiz babasızlığa karşı bu denli dünya yetimleri için önemli olan yetimler gününü bilmemesi, yetimlerin duygularının ne denli incineceğini idrak etmemesi anlaşılmış ve bu biz yetimleri derinden yaralamıştır.

 

ANNELER GÜNÜMÜZ YOK, AMA YETİMLER GÜNÜMÜZ VAR!

 

            Bu açıklama bizlere yakın zamanda kaybettiğimiz kıymetli Doğan CÜCELOĞLU’nun dediği gibi „Annen yok, kimsen yok“ ifadesinin ne acı ki en fazla yanımızda olmasını arzu ettiğimiz Sayın Nihat HATİPOĞLU hoca gibi değerli Hocalar tarafından bile kabul gördüğünü göstermektedir.

    

            Evet, yetim ve öksüzlerin anneleri ve babaları olmadığından, anneler günü ya da babalar günü olmayabilir. Fakat Sayın Nihat HATİPOĞLU Hoca dahil herkes bilmelidir ki; özellikle islam ülkelerinde yetimlere duyulan şefkat ve merhametin önemini binaen özel bir gün olan ve çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Yetimler Günü vardır ve bizler bu şefkat gününü gurur ve minnetle her yıl kutlamaya önceden olduğu gibi devam deceğiz. Bu günü ilan eden yüce gönüllü insanlara da ayrıca şükran duyuyor ve dua ediyoruz.

 

            İslam dininde de önemli yere sahip olan yetimlerin günü, İslam İşbirliği Teşkilatı‘nın 40. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda görüşülüp karara bağlanan 40. Oturum 1/40 ICHAD numaralı kararın 21.maddesine göre her yıl Ramazan ayının 15. günü Müslüman ülkelerde Dünya Yetimler Günü olarak ilan edilmiştir.

 

            Her yıl bir çok STK, ilgili kurumlar ve toplumumuz nezdinde de kutlanan Dünya Yetimler Günü basın yayın organlarında da yayınlanmaktadır. Daha bu ramazan ayının 15. Günü olan 27 Nisan 2021 yılında biz bugünü gurula kutladık.

    

            Hz. Muhammed Mustafa(s.a.v.)‘nın da yetim olduğu bu cihanda; yetimler gününü bile kutlamayanın bu özel günümüzden bi haber olmasını buruklukla izlemekteyiz.

 

            Sayın Prof. Dr. Nihat HATİPOĞLU’nun açıklamasını düzeltmeye davet ediyor, ve hiç kimsenin biz yetimleri üzmemesini ve daha hassas olmasını özellikle beyan ediyoruz.

 

            Kamuoyuna saygı ile duyurulur.