25/Ekim/2023

Basın Açıklaması

Sayı    : 06-130-032 /26                                                                     25/10/2023

Konu: Devlet Korumasındaki Çocuklar

BASIN AÇIKLAMASI

Gaziantep Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Evleri Sitesinde;   devlet korumasında bakılan 8 yaşındaki çocuğun, Bakıcı tarafından ağır şiddet sonrasında yoğun bakıma alınması ve daha sonra tedavi sürecinin devam ettiği çeşitli basın yayın organlarında yayınlanması üzerine olayın bu şekliyle vukuu bulması bizleri derinden üzmüştür.

Devlet korumasına teslim edilen çocuğun şiddete maruz kalması asla kabul edilemez vahim bir durumdur.

Devlet korumasında yetişenlerin ebeveynlerden yoksun olduğu, devletin şefkat ve merhametine her daim ihtiyacı olduğu tartışmasızdır.

Yetiştiğimiz kurumlarda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki bir çok merhametli ve şefkatli çalışanları her daim ayrı tutmaktayız.

Çocuğa ağır şiddet uygulayan Bakıcının, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca 09 Eylül 2022 tarihinde yürürlüğe konulan “Çocuk Koruma Hizmetleri Planlama Ve Çocuk Bakım Kuruluşlarının Çalışma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik”in Bakım Personeli başlıklı 18. Maddesine göre istihdamı sağlanıp sağlanmadığına dair hususlar ile mevcut uygulamadaki tüm uygulamaların yeniden gözden geçirilmesi hususları ile bu olayın takipçisi olacağımızın bilinmesi gerekmektedir.

Söz konusu “SÖZDE BAKICI”yı şiddetle ve nefretle kınadığımızı belirtiyor, Bakıcı dahil sorumlular hakkında adalet önünde her türlü cezai müeyyidenin uygulanmasını ve takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.

Bakıcıların denetim işlemleri dahil tüm işlemlerin gözden geçirilmesi ile birlikte Bakıcı dahil tüm yetkililer hakkında gerekli iş ve işlemlerin yapılmasını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından özellikle talep etmekteyiz.

Vicdanları yaralayan böyle bir şiddetin bundan böyle yaşanmaması için tüm tedbirlerin alınması ve başta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Mahinur ÖZDEMİR GÖKTAŞ olmak üzere tüm ilgililerden beklemekteyiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YADER 2023-26 BASIN AÇIKLAMASI

 

BASIN AÇIKLAMAMIZIN YAYINLANDIĞI BASIN YAYIN WEB LİNKLERİ:

MEMURLAR.NET

https://www.memurlar.net/haber/1080669/yader-sozde-bakiciyi-siddetle-ve-nefretle-kiniyoruz.html

MEDYATAVA

https://www.medyatava.com/haber/8-yasindaki-umut-korunacak-yerde-dovulmustu-dehset-veren-olayla-ilgili-yaderden-aciklama-nefretle-kiniyoruz_339727