9/Aralık/2021

2021 III. Dönem Tercih ve Kura Hk.

Kıymetli Kardeşlerim,

2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nun ek-1 maddesi gereğince 2021 YILI III. Dönem Aralık ayı Tercih ve Kura ilanının Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca çok kısa zamanda açıklanmasını bekliyoruz.

2021 yılı Aralık ayı içerinde tercih ve kura işlemi sonuçlanacağı planlanmaktadır.

Ayrıca tercihler öncesi aşağıdaki açıklamamızı yeniden okuyunuz!

Salih ÇETİN

YADER Genel Başkanı

 

TERCİHLER HAKKINDA!!!

2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nun ek-1 maddesi gereğince kamuya yerleştirmesi yapılacak kardeşlerimizin 2021 III. Dönem tercih işlemleri kamuya yerleştirmelerdeki iş ve işlemlerin bundan böyle ilgili mevzuat gereğince Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütüleceğinden,  2021 III. Dönemi Aralık ayı tercih işlemlerinden itibaren yılda 3 defa olan (Mayıs, Eylül ve Aralık) tercih dönemlerinde bundan böyle sıkıntılar yaşanmayacaktır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2021 III. Dönem Aralık ayı içerisinde tercih kılavuzunun kısa zamanda ilan edileceği ve herhangi bir sıkıntı olmayacağından kardeşlerimizin aşağıdaki hususlara dikkat  etmeleri gerekmektedir.

Tercihler öncesinde;

-E-devlet şifresi almayanların PTT’den e-devlet şifresini şimdiden almaları gerekmektedir.

-2021 Ekim ayının ikinci haftasından sonra form-a belgesi başvurusu yapıp, e-devletten kamuda istihdam hakkı onaylananların tercih işlemleri 2022 yılı Mayıs ayı içerisinde olacaktır. Bu nedenle e-devlete girdikten sonra SOSYAL HİZMETLER yazıp, gelen “Sosyal Hizmetler Kanunu Kapsamında İstihdam Hakkı Sorgulama” tıklayıp başvurunun onaylanıp onaylanmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. 

-E-devletten DEVLET MEMURİYETİ için ve KAMUya verilmek üzere adli sicil kaydı ve arşiv kaydı olanların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48/A maddesindeki hususlara göre sıkıntılarının olmamasına dikkat edilmesi gerekmekte, aksi takdirde bu madde de belirtilen sicil kaydı veya arşiv kaydı olanların tercihlerini yapmaları sonucu yerleştikleri kurumlarda göreve başlatılmalarında sıkıntı olabileceği hususlarına dikkat etmeleri gerekir.

30 Tercih hakkı tanınacak tercihler öncesi yerleşeceğiniz kurumların sosyal haklarına ve genel iş durumlarına dair aşağıdaki linkte de ayrıntılar bulunmaktadır.

TERCİHLER AÇILDIĞINDA KURUMLARI ARAŞTIRMADAN VE DANIŞMADAN ACİLEN ONAYLAMAYIN!!! 

YERLEŞTİRME SÜRECİ VE GÖREVE BAŞLAMA SÜRECİ:

1-2021 ARALIK AYI TERCİH VE KURA İŞLEMİ,

2- YERLEŞTİĞİNİZ KURUMLARIN WEB SİTESİNDEKİ DUYURULAR KISMINDA YAYIMLANACAK BELGELERİN KURUMLARA TESLİM SÜRESİ EN FAZLA 2 HAFTA.

3- KURUMLARCA İSTENEN BELGELERDE DOLDURACAĞINIZ GÜVENLİK VE ARŞİV ARAŞTIRMASI FORMUNDA BELİRTTİĞİNİZ EV ADRESİNİN BULUNDUĞU İL’DE GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMASININ EN FAZLA 3 VEYA 6 AY İÇİNDE(Milli Eğitim Bakanlığı daha erken başlatmaktadır.) OLUMLU SONUÇLANMASI SONUCU GÖREVE BAŞLAMA.

2021 III. Dönem Aralık ayı tercih dönemine katılacak tüm hak sahibi kardeşlerimize önemle duyurulur.

Salih ÇETİN

YADER Genel Başkanı

 

KAMU SOSYAL HAKLAR RESMİ GAZETE GÜNCEL

Aşağı doğru ok

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/08/20210825-11.pdf

 

PDF HALİ

Aşağı doğru ok

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/08/20210825-11.pdf