15/Şubat/2020

DEĞERLİ KARDEŞLERİME!!!

Değerli Kardeşlerim,

BAŞARMAYI SEÇMELİYİZ!

KALKMAYI ÖĞRENMELİYİZ!

2020 yılına girerken:

2019 yılında 2.183 ve 2020 Ocak ayında 1.561 kişinin kamuya yerleşmesiyle 3.744 kardeşimizin bir çoğu göreve başladı ve ilk maaşlarını 2020 yılı Şubat ayında almış olacak.

Aslında sadece maaş almayacak kendi ekonomik özgürlüğünüze kavuşarak hayatınızı kurmaya başlayacaksınız.

Hayat o kadar hızlı akıyor ki, bugün işe başladım diyen bi bakmışsınız ki yıllar geçmiş olacak.

Bu yüzden hayata adım attığımız şu günler o kadar önemli ki, iş hayatınıza nasıl başlarsanız öyle devam eder.

Gelir giderinizi hesap ederek harcamalarını yapmalısınız, atasözünde dediği gibi ayağını yorganına göre uzatmalısınız.

Mutlaka danışacağınız güven duyacağınız insanlar biriktirin.

Hayat fanidir, binalar eser kalmaz, gönüller eseriniz olarak kalır.

Kalbinizi temiz tuttuğunuz sürece, inancınızı yitirmediğiniz sürece koruyucunuz, Yaradandır ki, kudreti herşeye kadirdir. Çevrenize iyi baktığınızda kudretini göreceksiniz.

Sağlığınız yerindeyse ve kamuda işiniz varsa hayatın en zengini sizsiniz!

Çok zor anda kaldığınızda ya da yalnız olduğunuzu hissettinğiniz anda veyahutta hepimizde olduğu gibi bazen vefat etmiş görmediğimiz ana babamız aklımıza geldiğinde gönülden sadece yinede halinize şükredin, DEVLET BABAmız bize baktı ve bugün nesillerimizi bile koruyacak şekilde kamuda iş verdi, kıymetini bilmeliyiz.

Ne işimize ne de Vatanımıza halel gelecek herşey den uzak kalacağımız gibi işyeri izde lambanın bile boş yanmasına müsaade etmemeliyiz.

Kendinizi seviniz, kendini seven toplumu da sever, hayata her zaman olumlu bakın, bakın bizden Kaymakam, Doktor, Mühendis, Sosyal Çalışmacı, Sanatçı, Müdür, Öğretmen, Avukat, Tekniker, Memur, Hizmetli vs bir çok unvanda kamuya hizmet edenimiz var, aslında farkında olsanız güçlü bir aileyiz.

HİÇBİR ZAMAN UMUTSUZ OLMAYINIZ!

İş hayatında İŞ AHLAKI, İŞ DİSİPLİNİ, İŞ PLANI, İŞ TAKİBİ VE İŞ HEDEFİNE ulaşmak bu ilkeleri sırasıyla uygulamakla mümkündür.

Bugün geldiğimiz noktada yetiştirme yurtlarında büyüyerek ayrılanların ve halen kalanlar dahil sayıları yüz BİNLERi aşan sayıda kardeşimizin olduğu resmi rakamlarla açıklanmıştır.

Yaptığımız bu uyarılar cidden yaşanmış olayların sizlerde yaşanmaması içindir.

Bizler ailelerde büyüyenler gibi çocuklarına çay ya da süt içirilirken anne ya da babamız tarafından sıcak mı soğuk mu diye tadına bakmadan çaylarımızı sütlerimizi içtik, yani hayatı kendimiz deneme yanılma yoluyla hep öğrendik. Artık sizler zarar görmeden bunları bilerek yaşayın isteriz.

Hayat çilesi nedir dediklerinde, Yetiştirme yurdunda(Çocuk evinde) kalanların çilesi, ebeveynden mahsun kalmanın yaşattığı sevgi görmemenin yaşattığı hayat çilesidir.

Hayata eksi birle başlamak bu olsa gerek ki, her şeyi kendi mücadelemizle ve en önemlisi SABIRLA, Kardeşlik ruhu içinde DEVLETimizin VARlığını bilerek ve devlet baba/ana olduğunu hissederek devletimize en iyi şekilde hizmet ederek yaşamımızı milli şuur ve manevi ruhla sürdürmeyi ilke edinmeliyiz…

Bu şuur ve ruhla yaşama sarıldığımızda, Allah’tan başka kimseye ihtiyacımızın olmadığını net olarak yaşamımızda görmekte olduğumuzu feraset duygusuyla hissederek yaşamımızı, donanımlarımızı artırarak örnek bir vatan evladı olarak sürdürmeliyiz.

Bunların özü olarak;

Dediğim gibi iş hayatına nasıl başlarsanız öyle gider!

Kefil, kredi kartı, araba, ev eşyası vs vs vs bitmeyen borç gibi şeylerden uzak kalmanız gerektiğini zaten hayata eksi bir başlayanlar olarak bilmeniz mümkün ve bu durumda nasihat belki ihtiyacınız dahi olmayabilir.

Ancak, ne yazık ki bu çağda para öyle olmuş ki insani her türlü değerin üzerine çıkma noktasına gelmiştir.

Bu yüzden, her ay düzenli olarak en az bir çeyrek altın alıp güvenli bir şekliyle biriktirin.

İş hayatınızda sürekli kendinizi geliştirin Ancak, kapasitenizi asla zorlamayın!

Dünyayı yaradan Allah ki, ben dahil islâmı çok yaşamasakta bir nebze de olsa şu kelâmı size etmek gerekiyor, faize mümkün mertebe bulaşmayın, emin olun büyük sıkıntılar çekersiniz, bunun örnekleri çok, her ayın 15’de maaşınızı çalışarak helâliyle kazanıyorsunuz, bereketli olsun, rızkınız azalmasın.

Krediye girip ev borcuna girmeyin! Birikimleriniz bereketlenip faizsiz ev almaya bakın!

Şunu hiç unutmayın!

Kamu bürokrasisinde iş arkadaşınızı, iş amirinizi ve çalışma ortamınızı seçme lüksünüz yoktur.

Şirketiniz olsa istediğiniz kişiyle çalışırsınız, bu ayrımı sakın unutmayın!

Dolayısıyla bazen istemesenizde çeşitli insanlarla çalışma zorunluluğunuz memuriyet hayatı boyunca olacaktır.

Ancak şu da var ki, bizler zaten yuva yurtlarda sevgi evlerinde çocuk sitelerinde farklı insanlar olarak biraraya gelip kardeşce büyüdük. Yeter ki saygı sevgi çerçevesinde olalım, ayrıca uyanıkta olalım.

Yaptığınız işe asla cahil olmayın; mevzuat dediğimiz kanun yönetmelik genelge vs öğrenin, mutlaka size gelen her evrakı okuyun, her gelen sendika evrakını imzalamayın nedir ne değildir öğrenin, iş hayatında attığınız her imzadan sorumlu olduğunuzu unutmayın!

Bilinçli ve bilgili olun, mutlaka okuyun.

Çalıştığınız işle orantılı olarak yükseköğrenim okuyun!

Mümkünse birbirinize destek vererek evlenene kadar evlerinizi tutun paylaşım yapın ama asla birbirinize yanlış yapmayın!

Devlet dairesinde asla siyasi konuşmalara girmeyin ve siyasi düşüncelerinizi kendinizden başka kimse bilmesin. Düşünceniz oy sandığında sadece sizde kalsın, İş hayatında siyasetten uzak durun!

Şunu asla unutmayın bizi devlet işe yerleştirdi. Devletin çocukları devletine bağlılık ve sadakat içinde daha çok işine sarılır, mesaisine düzenli gider gelir.

Bazen amirleriniz ya da iş arkadaşlarınız beklemediğiniz anda ters insanlar olabilir, sakince adımlar atın.

Hiçbir zaman size laf taşıyanı, amiriyle arkadaşıyla ilgili size söz söyleyeni dinlemeyin, unutmayın ki o da sizden laf alıp başkasına götürür.

Kamu bürokrasisinde biat sistemi vardır, çok bilgili olsan göze batarsın, bilginizi işinizde ve görevde yükselme sınavlarında gösterin!

Mümkün oldukça amirlerinizle iş arkadaşlarınızla uyumlu olarak geçinin, toplumdaki yetiştirme yurtlarında büyüyenlerin sosyal uyumsuzluğu gibi absürt ve saçma algılarını yıkın.

Örnek kişiler olarak gösterilin!

Devlet dairesinde iş arkadaşlarınıza ve amirlerinize düzeyli ve saygılı davranın.

Hedefleriniz olsun;

Birincisi hayırlı bir eş ve hayırlı ve devletine bağlı evlatlarınız olsun,

İkincisi ekonomik gücünüzü bankalar ya da başka insanlardan borç alacak halde olmadan, ekonomik gücünüz mutlaka olsun,

Üçüncüsü vatanımıza, milletimize, bayrağımıza, ezanımıza ve imanınıza bağlı olarak yaşam sürün.

Unutmayın düşerseniz Allah’tan başka dostunuz ve yardımcınız yoktur, sakın düşmeyin!

Her olumsuz olayda hemen duygusal yönünüz ağır basıpta umutsuzluğa kapılmayın, o anda mantıklı düşünerek doğru karar verip doğru adım atarak olumsuzluklarla mücadele edin, asla yılmayın!

Bir olumsuzluk olduğunda; Hiçbir zaman yurtta büyüdüm ya da annen babam yok demeyin! Bizler Allah’ın en çok sevdiği Peygamber Efendimiz Hz Muhammed(Sav) ‘in yetimlik duygusunu tattırdığı ve bu duyguyu Allah’ın bize tattırdığı şanslı insanlarız. Bu duyguyu bizden başka yaşayan sadece Peygamberimizdir bizim için elhamdülillah.

Bakmayın bizler çok güçlüyüz, çünki bizler devlet terbiyesiyle yetiştik.

Danışan dağlar aşmış, emin olmadığınız her konuda bir bilene mutlaka danışın, son kararı kendiniz verin, büyüklerinize saygılı olun ve küçüklerinize sevgiyle bakın.

Edep, terbiye, hürmet, iyilik ve çalışma azmi bunlar insani değerlerimizdir. Bu değerlerden taviz vermeyin.

Bizler örnek, akıllı, bilgili, yardımsever, uyanık, başarılı ve fedakâr insanlarız.

Sizler iyi ki varsınız!

Biz güçlü ve büyük bir aileyiz farkında olalım…

Saygı ve hürmetlerini sunarım.

 

 

Salih Çetin

Genel Başkan