20/Aralık/2023

Basın Açıklaması

Sayı    : 06-130-032 /31                                                                                    20/12/2023

Konu : YARGI Dizisinde bahsedilen Yetiştirme Yurtları Hk.

BASIN AÇIKLAMASI

 17.12.2023 tarihinde Pazar akşamı KANAL D televizyonunda yayımlanan YARGI dizisinde sevgi evlerinde/yetiştirme yurtlarında yetişen kız çocuklarıyla ilgili toplumda olumsuz algıya sürükleyen iddia edilen isnatlar kabul edilemez.

ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLEN YARGI DİZİSİ YETİMLERDEN ELİNİ ÇEKMELİ!

            Uluslararası Emmy Ödülü’ne layık görülen YARGI dizisinde reyting uğruna devlet korumasında yetişen tüm kız çocuklarını hedefe koyan bu tür bölümlerin yayımlanması kardeşlerimizi ve bizleri ziyadesiyle üzmüş ve rahatsız etmiştir.

YETİŞTİRME YURTLARI ÜZERİNDEN REYTİNGDEN VAZGEÇİN!

            Bizler, hayata tutunmak için devletimizin ana/baba gibi içten desteğiyle sürekli mücadele vererek hayatımızı aile kurarak sürdürmekteyken, kardeşlerimiz üzerinden bu tür olumsuz algı yaratarak reyting uğruna dizilerde artık yetiştirme yurtlarında yetişenleri olumsuz gösterecek bu tür eylemlerden uzak durulmasını ilgililerden talep ediyoruz.

BİZLERİN BABAOCAĞI DEVLETİMİZİN ŞEFKATLİ YUVALARIDIR!

Yetiştirme Yurtları (Çocuk Esirgeme Kurumu) Sevgi Evleri/Çocuk Evleri/Sitesi; kurtuluş savaşımızda şehitlerimizin yetim ve öksüzlerine hizmet etmek için kurulmuş, devletimizin ana ve baba ocağı gibi önemli bir kurumu olan bu yerler devletimizin şefkat ve merhametiyle baktığı devlet korumasında yetişen kardeşlerimizin evleridir.

DEVLET ÇOCUĞU SAHİPSİZ DEĞİLDİR!

            Bugün devlet korumasında yetişenler, 18 yaşından sonra kamuda işe yerleştirilene kadar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her türlü imkan sunulmaktadır. Buna dair sosyal ekonomik destek(sed) yardımı, barınma yardımı ve kamuda istihdam hakkı eskiye nazaran daha üst seviyede sağlandığı bizlerce de görülmektedir.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN OLDUĞU YERDE KİMSE KİMSESİZ DEĞİLDİR!

Devletimizin merhametiyle ve şefkatiyle, vatanına milletine bağlı, manevi değerlerle büyümüş ve örnek şahsiyet olarak devlet terbiyesiyle yetiştirilmiş ve aile kurup nesiller yetiştiren -DEVLET ÇOCUĞU- olan kardeşlerimiz; Devletimiz tarafından 60.000 ’e yakın kardeşimiz, kamu kurum ve kuruluşlarında işe yerleştirilerek; Kaymakam, doktor, sosyolog, psikolog, avukat, savcı, hakim, öğretmen, mühendis, idareci, bilgisayar işletmeni, memur, iş insanı, sanatçı, arkeolog, tekniker, teknisyen vs. unvanlarıyla devletimize ve milletimize hizmet önemli bir kesimdir.

Reyting uğruna devlet korumasında büyüyenlerin sosyal çevrelerinde ve kurdukları ailelerinde olumsuz algı ve travmalar yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur.

Bir insanın aile ortamında büyüyememesi onun suçu değildir. Ailesi olmayanlarda insandır ve kardeşlerimizden ailesi olmayıp aile kuran bir çok değerli insan vardır.

İzah ettiğimiz nedenlerle Kanal D televizyonunda YARGI dizisinde yukarıda bahsedilen yayımla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının gerekli girişimde bulunmasını ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu(RTÜK)’ndan da gereğini yapmasını talep etmekteyiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.